V Sloveniji analiza vode potrjuje pozitivno stanje kopalnih voda
V Sloveniji imamo trenutno 48 območjih na rekah, jezerih in morju, kjer se redno izvaja analiza vode in imajo status kopalne vode. Redno analiziranje je treba izvajati predvsem zaradi možnosti razrasta cianobakterij, alg ali fitoplanktona, ki lahko poslabšajo stanje voda za zdravje kopalcev. Kar pa lahko hitro privede do negativnega stanja vode oziroma neprimerne vode za kopanje. Trenutno imamo na voljo resnično veliko kopalnih voda in upajmo, da tako tudi ostane.
Ker se vodne površine uporabljajo za zelo različne namene kot na primer, rekreativne, športne, sprostitvene in podobno je zelo pomembno, da se takšna uporaba izvaja v varnih vodah, kar pa seveda pomeni, da se analiza vode redno izvaja. Slovenija se lahko v Evropi pohvali z zelo dobro kakovostjo kopalnih voda, saj sodi med 11 držav, v katerih so vse kopalne vode primerne za kopanje. Med druge članice EU z enakim dosežkom so še Avstrija, Belgija, Bolgarija, Ciper, Grčija, Hrvaška, Litva, Malta, Romunija in Slovaška. Redna analiza vode vsekakor prikazuje, da so naše kopalne vode v zelo zdravem stanju za kopalce. In takšna napoved ostaja tudi letos.
Ena izmed rek, ki se poteguje za prihodnjo primerno kopalno vodo, je tudi Ljubljanica, vendar za zdaj ostaja le občasno primerna za kopanje. Žal pa analiza vode v Ljubljanici še vedno prikazuje nestabilno sliko in za zdaj ostaja neprimerna za kopanje. Bo pa seveda takoj, ko bodo rezultati zadovoljivi, možno kopanje na Špici.
Glede na celotno sliko imamo v Sloveniji resnično veliko možnosti kopanja v naravnih vodah, in kakor kažejo analize, je večina voda primernih za kopanje in tudi za zdaj ni nobenih znakov, da bi se to lahko spremenilo v prihodnje, vseeno pa je treba vzeti v obzir, da je tudi na nas, kako se bomo obnašali do naravnih voda. Kljub temu da je analiza vode že vedno pozitivna, pa mora ostati tudi naš odnos takšen še naprej, da skrbimo za red in čistočo.